Plavky vysušené a odložené hlboko v skrini na budúci rok dúfajúc, že dieťa ich ešte využije. Opaľovacie krémy a pantenol uložené v spodných kúpeľňových zásuvkách. Z leta ostali len spomienky a parádne fotky. My, rodičia školopovinných detí, už v auguste rozmýšľame, čo všetko budeme pre tie naše ratolesti potrebovať.  A málo toho rozhodne nie je. Doslova ide o veci od hlavy po päty a ešte niečo navyše.

Kvalitné prezuvky, aby detská nôžka dýchala počas dlhých hodín strávených v škole. Úbor na telocvik, najlepšie taký, aby po vytiahnutí z vrecka nevyzeral ako…povedzme si otvorene – požutý. Tenisky na telocvik – ľahké, protišmykové, pohodlné a také akurát, aby sa pri behu a skokoch nevyzúvali. Ideálne s bielou podrážkou, aby na športových povrchoch nezanechávali tmavé šmuhy. Odporúčam nenechávať kúpu tenisiek na poslednú chvíľu. Zväčša nekúpite také, aké chcete, ale také, aké zostanú. Verte mi, skúsenosti. To by sme mali telesnú výchovu. Výtvarná výchova je kapitola sama o sebe. Každý rok si myslím, že veď všetko máme a každý rok na začiatku septembra dokupujem nové štetce a plastelínu, pretože zo sady predsa už chýba niekoľko farieb. Riešením by bolo kúpiť len plastelínu vo farbe, ktorá sa už minula. Ak viete, kde sa dá zohnať, prosím kontaktujte ma. Bez hanby.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem za možnosť zakúpiť sady zošitov pre konkrétny ročník cez školu. Toto je skvelý ťah, ktorý rodičovi ušetrí kopu času stráveného státím v rade v papiernictve. ALE! Treba obaly. To vám je vec! Tiež myslíte na to isté ako ja? Plastové obaly, ktoré by mali čo-to vydržať sa kupujú každoročne. Na slovníček. Na malý zošit. Na veľký zošiť. Na notový zošit. Na malú učebnicu. Na veľkú učebnicu. Na učebnicu angličtiny. Nevýhod plastových obalov je viac ako ich výhod. Ale aj tu sú alternatívy, ktoré je možné využiť.

Kreatívci si môžu vyrobiť vlastné papierové obaly na zošity, napríklad z letákov alebo novín. Prípadne, a toto je nápad za milión, kúpiť ekologický ľanový obal na zošity. Áno, aj pre mňa to bola novinka. O to viac ma potešilo zistenie, že za nápadom ekologických ľanových obalov stojí tím študentov z košického gymnázia a ich nezisková organizácia YOMA. Obaly na zošity a knihy sú vyrobené na Slovensku. NA SLOVENSKU! YOMA!

Peračník. O ňom by sa dalo písať fakt veľa. O jeho výbave detto. Rozkladací alebo poschodový? Aká výbava je nutná a čo už je príliš? Máte doma praváka alebo ľaváka? Aj na toto je dobré pamätať pri výbere pera, pasteliek, ceruziek, ale aj pravítka, či nožníc. Školské potreby určené špeciálne pre ľavákov im dokážu skutočne uľahčiť školský život.

Desiatový box a fľaša na pitie sú ďalšie must have školáka. Je samozrejmé, že aj v tomto prípade je dôležitý obsah. Zdravo. Chutne. Rýchlo. A bonus k tomu, aj pekné na pohľad. Ak sa vám to pri myšlienke na dy-na-mic-ké rána zdá ako mission impossible, skúste tento školský rok zmeniť taktiku. Napríklad pripraviť desiatu večer alebo mať receptár overených tipov na zdravú desiatu a už len vopred nakúpiť, rýchlo ráno pripraviť a vyšikovať deti do školy. Na sociálnych sieťach fungujú foodblogerky, ktorých účty sú plné takýchto rýchlych snackov, takže inšpirácií je more.

 

Neboli by sme to my, keby sme nepoukázali na potrebu používania fliaš a dóz bez plastov 🙂 Všetky deti v našom Pura tíme používajú zdravú Pura fľašu, pretože jej vlastnosti sú naozaj skvelé. Bonus pre rodiča – ľahko sa umýva, je takmer nezničiteľná, preto jednu fľašu máte na veľmi dlhú dobu. Bonus pre dieťa – zo športového uzávera sa perfektne pije a tekutina vo fľaši nemá nevhodné pachute, pretože fľaša je vyrobená z nerezu. Bonus pre obe strany – je 100% plastic free, a teda spoločne bojujú proti plastom a za čistejšiu planétu. Spokojné dieťa = spokojný rodič. Opačná rovnica platí tiež. Boxy na desiatu používame nerezové a bambusové. A vy?

 

 

zdroj: www.freepik.com

A teraz toto všetko treba do niečoho vopchať. Školská taška/aktovka by si zaslúžila dlhý…veľmi dlhý článok o tom, čo by mala dobrá školská taška spĺňať. Ergonómia, bezpečnostné prvky, tvar, unikátny dizajn a hmotnosť tašky. Osobne odporúčam dbať práve na anatomicky tvarovanú chrbtovú časť a hmotnosť tašky, pretože to, čo musia školáci nosiť v batohoch je fakt váha a pod tou váhou trpí aj detská chrbtica. Práve vhodne zvolená školská taška a jej nosenie môže eliminovať negatívne vplyvy na vývoj detského chrbta. Za deformity chrbtice však môže hlavne nesprávne sedenie a držanie tela. Len aby sa nezabudlo.

Tak, ak ste zvládli túto ceremóniu s rozvahou, je možné, že výška celkových poplatkov za „bezplatnú“ stravu, ZRPŠ, triedny fond, družinu, krúžky….vás odrovná. Psychickému zdraviu rodičov sa môžeme venovať koncom septembra 🙂

Katarína