Ide to vôbec? Žiť v dnešnej dobe bez plastov? Alebo inak…

Aj by ste to skúsili, ale neviete, kde začať a ako pokračovať? My vám veľmi radi priblížime naše tipy z bežného, ale aj pracovného života, ktorými sa môžete nechať inšpirovať a začať ich hneď realizovať. Pre konkrétne odporúčania na plastic free produkty a značky sledujte náš instagram a facebook.

Nákupné rozhodovanie začína ešte pred samotným procesom nákupu a obyčajne je podmienené našimi zabehnutými chodníčkami. To znamená, že sa pravidelne vraciame a nakupujeme vyskúšané a osvedčené produkty, nezamýšľajúc sa nad spôsobom ich výroby, pôvodom a vplyvom na životné prostredie. Ak to chceme zmeniť, treba zísť z cesty a hľadať novú, veríme že správnejšiu…

 

SÁČKY A TAŠKY TROCHU INAK

Predstavte si bežný scenár v potravinách pri pokladni: 3 jabĺčka v mikroténovom sáčku, 2 broskyne v mikroténovom sáčku, jedna paprika v mikroténovom sáčku… šup s nimi do igelitky. Žiaľ stále realita… Viete si predstaviť to množstvo sáčkov, ktoré sa za deň minú v supermarkete vo vašom meste? Túto predstavu vynásobte 30 dňami v mesiaci a potom 12 mesiacmi v roku. Veľa? Tak to vynásobte množstvom supermarketov vo vašom okrese a počtom okresov na Slovensku. Mega veľa? Viete aké je Slovensko na mape maličké? Tak si túto predstavu vynásobte na celý svet… A potom desiatkami rokov, kým sa tieto “ozdoby” oceánov ale aj našich ulíc a lesov rozložia.

Pritom sáčky možno ľahko nahradiť sieťovanými vreckami, ktoré dostať v rôznych veľkostiach, sú znovupoužiteľné, prateľné a sú ľahučké, takže na váhe ich ani nezbadáte. Náhrada igelitky za vlastnú plátenú nákupnú tašku je asi najjednoduchším krokom na začiatku cesty k plastic free životu a my veríme, že je už súčasťou každej kabelky, batohu, či kufra auta.

KOZMETIKA 

Kozmetiky sa na svete spotrebuje tiež nepredstaviteľné množstvo. Väčšina kozmetických firiem stále balí kozmetické produkty do plastových obalov. Sú však aj značky s ekologickým prístupom, ktoré balia svoje kozmetické produkty do sklenených téglikov a fliaš, mydlá do papierových krabičiek, deodoranty do papierových túb, alebo znížili hmotnosť obalov a na ich výrobu používajú recyklované materiály.

 

POTREBNOSTI DO DOMÁCNOSTI

Plastové veci dennej potreby je často možné nahradiť prírodnou alternatívou. Drevené kefky na zuby, drevené hrebene, kefy na vlasy, mydelničky, papierové alebo bambusové tyčinky do uší, kovové holiace strojčeky s vymeniteľnou žiletkou, drevené obaly na telefón, lufa (zelenina podobná našej cukete, po jej vysušení sa používa ako masážna hubka na umývanie tela alebo prírodná hubka na riad), handrička resp. kuchynská žinka z bambusového vlákna.

 

HRAČKY BEZ PLASTOV

Hračky pre deti by mali spĺňať prísne kritériá, aby bolo hranie skutočne bezpečné. A to nielen bezprostredne pri hre, ale aj z dlhodobého hľadiska používania hračky a postupného uvoľnovania látok z jej materiálov a ich vplyvu na zdravie. Rodičia to vedia, preto hračky z prírodných materiálov (napr. drevené alebo kaučukové) zažívajú veľký boom.

 

TAKE-AWAY JEDLO A NÁPOJE

Vlastnú nerezovú fľašu na vodu, fresh šťavu alebo termo fľašu na čaj či kávu je skvelé mať všade so sebou. Pura fľaša je prvou fľašou na trhu 100% bez plastov.

Jedlo so sebou, či už do práce alebo deťom do školy sa dá pripraviť do dózy z nehrdzavejúcej ocele. Nerez je ideálna na použitie v gastronómii, pretože je prirodzene antibakteriálna a neuvoľnuje do nápoja a jedla žiadne pachy ani chute. Mikroténové sáčky na maškrty môžete efektívne nahradiť obrúskami voskovanými včelým voskom alebo silikónovými vreckami so vzduchotesným uzáverom, do ktorých ľahko zbalíte nakrájané alebo drobné ovocie, či iný snack.

 

BEZOBALOVÉ OBCHODY

Vďaka konceptu bezobalových obchodov ušetríte kopu plastových nádob, napríklad čapovanou drogériou, kozmetikou či potravinami na váhu, ktoré vám naplnia do vlastných nádob či vreciek. Ak vo vašom okolí bezobalový obchod nemáte, môžete nákup plastových obalov aspoň minimalizovať. Obal z pracieho gélu, šampónu alebo sprcháča nevyhadzujte, kúpte si v drogérii produkt v náhradnom balení a doma si ho jednoducho dočapujte. V potravinách uprednostnite pultový predaj pred kúpou šunky či syra v plastových vaničkách.

PLASTIC FREE PRACOVISKO

Naša firma nie je veľká, ale s veľkým nadšením sleduje trendy v oblasti zero plastic a zero waste života. V rámci šetrenia našej planéty sme už pred rokmi zaviedli pár vychytávok, ktoré pri svojej práci využívame.

  1. Čistiace prostriedky a mydlá na ruky čapujeme v bezobalovom obchode.
  2. Pitný režim u nás v kancelárii rovná sa čistá voda alebo čaj, samozrejme v Pura fľaši :).
  3. Na obed chodíme do reštaurácie, vyhýbame sa donáškam jedla v plastových alebo polystyrénových obaloch.
  4. Čisto plastové perá sme vymenili za perá s minimálnym podielom plastu. Takéto eko perá nájdete v rôznom prevedení, či už nerezové, drevené, bambusové alebo dokonca papierové.
  5. Všetky šanóny a zakladače na našom office sú papierové.
  6. Používame “retro” drevené pečiatky namiesto plastových.
  7. Papierovú poštu minimalizujeme a keď už musí byť, odchádza od nás v 100% recyklovaných obálkach bez plastových okienok.
  8. Na vypĺňanie krabíc, aby objednávky dorazili bezpečne k zákazníkom, využívame vlnitú lepenku a recyklovaný papier namiesto bublinkovej fólie a balíky prelepujeme papierovou lepiacou páskou.

Tak… a čo si o tom myslíte vy? Ktorý tip vyskúšate ako prvý? Inšpirovali sme vás? Inšpirujte aj vy nás! Budeme sa veľmi tešiť vašim plastic free nápadom. Ak máte chuť šíriť túto myšlienku ďalej, sledujte nás na sociálnych sieťach a zdielajte. Celý júl budeme pridávať naše tipy na konkrétne overené plastic free produkty rôznych značiek: