To, že plasty na báze ropy sú škodlivé pre človeka aj životné prostredie, už vieme. To, že sa produkcia jednorazových plastov za posledné desaťročia prudko zvýšila, to tiež vieme. Vieme aj to, že plastový odpad tvorí vážny ekologický problém a že sa v prírode ľahko nerozloží a trvá aj 400 rokov, kým sa rozpadne aspoň na malé čiastočky, ktoré aj potom môžu ovplyvňovať zemský ekosystém.

Jednorázové plasty sú veľkou výzvou pre všetkých, ktorým nie je ľahostajný svet, v ktorom žijú. Mnoho vedcov, inžinierov aj dizajnérov sa už zameriava na vývoj ekologických alternatív s nízkym dopadom na životné prostredie a redukovanie plastov vo výrobe, hospodárstve, aj bežnom živote jednotlivca. Veľká vďaka!

Počas prípravy na našu Pura kampaň Plastic Free July sme narazili na niekoľko vychytávok zo sveta plastu, o ktoré by sme sa chceli s vami podeliť, pretože nám prídu skvelé! Zistili sme, že existuje naozaj veľa obnoviteľných zdrojov, z ktorých je možné vytvoriť alternatívne materiály k plastom a nezaťažovať tak životné prostredie. Takzvané bioplasty majú rovnakú molekulárnu štruktúru ako plasty na báze ropy. Výskumy však ukazujú, že polyméry na báze biomasy majú väčšiu pravdepodobnosť biologického rozkladu.

 

BIOPLAST Z RYBÍCH ŠUPÍN

Britská študentka produktového dizajnu Lucy Hughes vo svojom projekte hľadala riešenie, ako zredukovať odpad v rybárskom priemysle. Tento priemysel vyprodukuje ročne okolo 50 miliónov ton odpadu z vedľajších rybích produktov. Z rybieho odpadu, konkrétne z rybích šupín, kože a rias tak vytvorila bioplast pod názvom MarinaTex. MarinaTex nevylučuje toxíny, je pevnejší ako plastové vrecko a dokonca sa dá zjesť. Obed si z neho asi nespravíte, ale bonus je to naozaj veľký 🙂 V pozitívach ešte pokračujeme, pretože tento materiál je rozložiteľný do 6 týždňov, dá sa kompostovať a z jednej atlantickej tresky je možné vyrobiť až 1400 vreciek.

Celkom oprávnene získala za tento nápad aj medzinárodné ocenenie. My jej fandíme tiež.

Pekne spracované video sleduj tu:

 

HUBY NAMIESTO POLYSTYRÉNU

Ecovative Design je skupina sympatických inžinierov, biológov, umelcov a dizajnérov z New Yorku, ktorej misiou je tvorba materiálov novej generácie. V ich prípade to je materiál vytvorený z mycélia (hubových vlákien, podhubia), ktoré miešajú s poľnohospodárskym odpadom (kukuričné šupky, konope). Mycélium považujú za internet prírody kvôli jeho schopnosti prenášať živiny a komunikovať medzi inými hubami a rastlinami. Mycélium sa môže pestovať do akéhokoľvek tvaru a rastie pri izbovej teplote. MycoComposite ™ je patentovaný obalový materiál vytvorený touto spoločnosťou, ktorý od roku 2016 používa aj gigant IKEA na prepravu a balenie tovaru a nahrádza ním starý známy polystyrén.  Proces jeho výroby spočíva v rozomletí, triedení a vyčistení poľnohospodárskeho odpadu, napr. kukuričných šupiek a konope, ktoré sa spoja s mycéliom a na niekoľko dní sa uzavrú. Počas tejto doby huba rastie okolo odpadu a vyplňuje prázdne priestory vo forme. Materiál sa potom tepelne spracuje, aby vyschol, zničil spóry a zaistil zastavenie procesu rastu. Skvelá vec je, že mycélium sa môže vypestovať do konkrétnej formy a tým sa vytvorí balenia na mieru. A je 100% kompostovateľný.

Zdroj: www.frompeeltopeel.tumblr.com

 

PLAST Z OVOCNEJ ŠUPKY 

Projekt From Peel to Peel vyrába ekologické obaly a nádoby na potraviny fermentáciou mikrobiálnej celulózy, symbiotickej kultúry baktérií a kvasiniek so zvyškami ovocia a zeleniny. Autorka Emma Sicher experimentujte s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny, ako sú jablká, zemiaky, červená repa, hrozno či chmeľ, aby vytvorila rôzne farby a textúry materiálu.

Zdroj: www.ecovativedesign.com

OLIVOVÉ KÔSTKY MAJÚ POTENCIÁL

Na začiatku nápadu tureckej vedkyne Duygu Yilmaza vyrábať bioplast z olivových kôstok bol nezvyčajný zvyk jej otca, ktorý kôstky jedol, aby upokojil svoj žalúdok. Pri skúmaní toho, či kôstky môžu byť pre neho škodlivé sa zistilo, že majú podobné chemické zloženie ako plasty. Tento náhodný objav sa vyvinul do založenia biotechnologickej spoločnosti Biolive a výroby bioplastu z olivových kôstok, ako odpadu z výroby olivového oleja. Výhodami tohto materiálu by mala byť jeho rozložiteľnosť do jedného roka a malá uhlíková stopa, ktorú po sebe zanechá. Je možné ho kompostovať. Víziou spoločnosti Biolive je, aby ich materiál na báze olív mohol jedného dňa úplne nahradiť plastové obalové materiály.

Zdroj: www.biolivearge.com , www.bioplasticsnews.com

 

OPTIMUS – Z PLASTOV OLEJ

Optimus je unikátna mobilná technológia 100%-nej premeny plastového odpadu na kvalitný olej, ktorý je možné ďalej využívať v petrochemickom a rafinérskom priemysle, v energetike, dopravnej alebo inej mechanizácii. Princípom technológie je tepelný rozklad plastových polymérov a ich následná destilácia späť do kvapalného štádia. Odborne sa tomuto procesu hovorí termálna depolymerizácia a jednoducho povedané, ide o opačný postup, aký je využívaný pri výrobe plastov. Prostredníctvom tohto procesu je vytriedený plastový odpad premenený na olej. Unikátnosť spočíva aj v mobilite technológie – zariadenie je umiestnené vo vlastnom ISO kontajneri, čo zjednodušuje jeho lodnú aj kamiónovú prepravu. Pre túto technológiu nemusíte chodiť ďaleko, za projektom stojí česká investičná skupina ADI, ktorá ju vyvíjala 9 rokov.

Zdroj: www.optimus-recycling.cz

 

NÁBYTOK ZO STARÝCH PLASTOVÝCH HRAČIEK

Firma ecoBirdy z Belgicka recykluje vyradené plastové hračky do farebného dizajnového nábytku pre deti. Jej zakladateľmi sú dvaja mladí sympatickí ľudia Vanessa Yuan a Joris Vanbriel. Spoločnosť vytvorila systém, ktorý začína pri zbere a triedení starých nechcených plastových hračiek, pokračuje ich recykláciou a finišuje návrhom a výrobou kusov nábytku. A my už chápeme tú cenu 🙂 Veľkým plusom je, že všetko toto sa deje v Európe.  Recyklované plastové výrobky sa zvyčajne označujú ako sivé, matné a málo atraktívne. Cieľom ecoBirdy bolo zmeniť to a urobiť z farebného plastového odpadu znova niečo farebné. Po dvojročnom výskume spoločnosť ecoBirdy vymyslela špeciálny výrobný proces, ktorý dáva charakteristický vzhľad jej výrobkom. Materiál, ktorý je výsledkom tohto jedinečného výrobného procesu nazvali ecothylene® a jeho výroba by mala byť výrazne ekologickejšia ako väčšina recyklovaných plastov.

Vďaka výrobnému procesu je každý produkt jedinečný. To znamená, že bodkovaný vzorec nie je nikdy identický. Recyklovaný plast, ktorý sa používa na výrobu ecotylénu®, je 100% recyklovateľný. To znamená, že ecothylén® sa dá ľahko opäť recyklovať.

Na farbenie ecothylénu® nepoužívajú žiadne ďalšie farbivá. Namiesto toho sa rozhodli ponechať pôvodný materiál viditeľný. Účelom tohto je upozorniť používateľa na dôležitosť čo najlepšieho využívania našich vzácnych zdrojov.

Recyklačný proces sleduj tu.

Zdroj: www.ecobirdy.com

 

PRE VIAC PLASTIC FREE TIPOV NÁS SLEDUJTE: