Detské oko sa ešte vyvíja, potrebuje získať správne návyky a tréning. Neraz sa preto stretávame s otázkami ohľadom vhodnosti používania slnečných okuliarov u detí, najmä u vekovej kategórie do 3 rokov. Odpovede sme hľadali v rozhovore s oftalmológom Dr. med. Miroslavom Kulangom, FEBO, ktorý pôsobí na súkromnej Očnej klinike Kulanga v Poprade.

 

Kto je oftalmológ Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

Pán doktor Kulanga pôsobí v Poprade, kde založil súkromnú  Očnú kliniku Kulanga, ktorá sa so srdcom stará o zrak detí aj dospelých. Pán doktor má 20 rokov lekárskeho vzdelania a praxe, 2 atestácie, vydal 5 publikácií. Medicínu študoval v nemeckom Göttingene na Univerzite Georga-Augusta. V apríli 2016 v Paríži zložil európsku atestáciu z oftalmológie a získal prestížny titul FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology). V máji 2016 úspešne zložil aj nemeckú atestáciu z oftalmológie. Okrem klinickej praxe sa venoval aj výučbe študentov a vedeckému výskumu.  V Nemecku pôsobil ako primár, ale túžba vrátiť sa do rodnej krajiny bola natoľko silnejšia, že ho priviedla naspät pod tatranské štíty.

 

Pán doktor, môžu slnečné okuliare ovplyvniť vývoj zraku?

Slnečné okuliare nijako negatívne neovplyvnia zdravý vývin zrakových funkcií. Práve naopak, chránia štruktúry oka pred zmenami, ktoré sa môžu dostaviť až o niekoľko desiatok rokov.

A čo svetloplachosť. Je možné, aby sa dieťa stalo svetloplachým preto, že nosí slnečné okuliare?

Už som sa s touto otázkou vo svojej praxi stretol u mamičiek najmä menších detí, ktorým záleží na zdravom vývoji očí. Obava vzniká, či bude oko pri používaní slnečných okuliarov dostatočne „vycvičené“ najmä pri prechode z tmy na svetlo. Najskôr vysvetlím pojem svetloplachosť. O svetloplachosti (odborne fotofóbii) hovoríme vtedy, keď je človek príliš citlivý na svetlo a to mu je nepríjemné. Svetloplachosť sama o sebe nie je ochorenie ale príznak druhých ochorení. Zväčša neurologických, psychických alebo priamo očných ochorení. Svetloplachosť teda nosením slnečných okuliarov nevznikne.

 

Tu sa pozastavíme. Sprievodným javom akých ochorení môže byť svetloplachosť?

Ochorení, ktoré sprevádza svetloplachosť môže byť mnoho. Už aj bežné suché oči, ktoré vidíme aj u detí, môže spôsobiť svetloplachosť. Ale môžu to byť aj oveľa závažnejšie ochorenia ako napr. ochorenia rohovky, šošovky,  vnútroočné zápaly tzv. uveitídy alebo ochorenia sietnice. Aj niektoré ochorenia mozgu spôsobujú sveltoplachosť ako migrény alebo zápal mozgových blán. Preto je dôležité lekárske vyšetrenie, aby sa vylúčili tieto poruchy. Slnečné okuliare sami o sebe svetloplachosť nespôsobujú.

kietla outdoor

Je podľa vás teda nosenie slnečných okuliarov u detí bezpečné?

Nosenie slnečných okuliarov je bezpečné a dokonca potrebné v každom veku. Rovnako ako ochrana pokožky pred slnečným žiarením v každom veku. Ani bábätká nevystavíme priamemu slnečnému žiareniu bez ošetrenia pokožky krémom s UV ochranou. Takisto by to malo byť s ochranou očí pred slnečným žiarením.

 

Predsa, nie je rizikové u detí ani krátkodobé použitie slnečných okuliarov pri pobyte na ostrom slnku?

Práve naopak. Pri ostrom slnku je potrebné nosenie slnečných okuliarov, aby sme zabránili poškodeniu štruktúr oka, ktoré sa môžu dostaviť aj niekoľko rokov neskôr. Nie je potrebné sa báť, že pre zdravý vývoj očí vonku cez slnečné okuliare neprenikne dostatočné množstvo svetla. Z klinických štúdií vieme, že aj cez slnečné okuliare sa vonku (1792-6800 lux) do oka dostane 11 až 43 krát viac svetla ako dnu (112 – 156 lux). Bez slnečných okuliarov je to mnohonásobne viac (11080-18176 lux). 

 

A je niekde hranica, ako dlho môže mať dieťa slnečné okuliare?

Deti by mali nosiť slnečné okuliare už od narodenia. Avšak len vonku, keď sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Iné obmedzenie nie je potrebné.