Zaujímavou kategóriou „plastov“, ktoré určite stoja za povšimnutie sú materiály, ktoré sa dajú zjesť.

Počuli ste už o jedlých jablkových slamkách?

Nemecký startup Wisefood si vymyslel, že bude slamky na pitie vyrábať zo zvyškov z výroby jablkovej šťavy – z jablkových šupiek. Ak ste milovníci jabĺk, odporúčame. Sú dostupné aj na Slovensku. Jedlé slamky SUPERHALM sú chrumkavé, sladké a v bežnom nápoji by mali vydržať približne hodinu. Ak sa neskonzumujú (čo by bola škoda), dajú sa skompostovať a sú 100%-ne rozložiteľné. V Nemecku sa tešia veľkej obľube v gastro zariadeniach a nám sa páčia tiež .

Zdroj: www.wisefood.eu

 

Keď k polievke nepotrebujete tanier, ani lyžičku

Polievka hokkaidó-batátová, cviklovo-feniklová, pivná s čedarom, mrkvovo-pomarančová, ale aj syrová, bryndzová, dubáková alebo paradajková klasika v netradičnom vydaní. Manželia z Ukrajiny priniesli na Slovensko originálny koncept Soup Culture – zdravé fast food bistro, kde krémovú polievku dostanete v jedlom chlebovom kornútku – proste take away polievka ako lusk. Do polievok nepridávajú múku, ani dochucovadlá a aj ľudia s rôznymi intolerenciami si nájdu to svoje, či už polievku alebo kornútok. Tie totiž vyrábajú bezlepkové, cviklové, kurkumové, spirulinové alebo celozrnné. A teraz to najdôležitejšie… nájdete ich v Košiciach a v Banskej Bystrici. Bez obalu, bez odpadu!

 

Poháre z morských rias sú na zjedenie

Aj Indonézia sa môže pochváliť inovatívnym riešením nadmernej produkcie plastových obalov. Evoware a jej prvá lastovička Ello Jello poháriky sú vyrobené z morských rias a chutia ako želé s príchuťou – od mäty až po zelený čaj. Morské riasy sa pestujú na farmách bez použitia chemikálií. Sú pekným príkladom toho, ako možno biologickú surovinu použiť na technologické účely a potom bezpečne biologicky rozložiť. Spoločnosť Evoware svoju výrobu rozširuje do ďalších typov obalov, napríklad obal na instantnú kávu, ktorý sa dá rozpustiť a vypiť. Výrobky spoločnosti sa však vyrábajú ručne, preto bude chvíľu trvať, kým sa proces výroby zautomatizuje a budú môcť cenovo konkurovať bežným plastovým obalom. Za nás však majú už teraz 100 bodov zo 100!

Zdroj: www.weforum.org

Inšpiratívne video sleduj tu:

 

PRE VIAC PLASTIC FREE TIPOV NÁS SLEDUJTE: