Nie je to len farba a tvar, prípadne veľkosť. Je za tým oveľa-oveľa viac…

Zvážte, čím ochránite zrak vášho dieťatka pred škodlivým UV žiarením zo slnka. Porovnávajte a vyberajte dôkladne a hlavne podľa funkčnosti.

My sme tie naj už našli – KiETLA okuliare – a každým dňom, či rokom, každou správou od zákazníkov, recenziou, či komentom na sociálnych sieťach sa nám správnosť tejto voľby potvrdzuje. Top optika, najľahšie detské okuliare na trhu, flexibilné a maximálne pohodlné, jediné nezlomiteľné, s patentovaným zigzag kĺbikom bez nebezpečných pántov,… Naša srdcovka práve pre ich funkčné vychytávky, aj keď ani kvalitná optika, či krásny francúzsky dizajn a veľký výber farieb samozrejme nie je na zahodenie 🙂

 

UV filter a kategória

100% UV filter (resp. 100% UVA + UVB) alebo UV400, to sú značky, ktoré hovoria o tom, že okuliare filtrujú celú vlnovú dĺžku ultrafialového svetla a to je veľmi dôležité. Neuspokojte sa s nižším číslom. Hľadajte na produkte alebo jeho obale uvedené jedno z týchto čísel.

  • 100% UV filter (100% UVA + UVB) = filter odfiltruje 100% UV žiarenia = 100% ochrana
  • UV400 = filter odfiltruje UV žiarenie až do dĺžky 400 nm (nanometrov), čo celé spektrum UV žiarenia = 100% ochrana

Obe označenia sú rovnocenné a znamenajú to isté.

Je tu ešte jedno označenie, ktoré zvyčajne mätie rodičov a zamieňajú si ho s filtrom a to je kategória skiel. Kategória skiel však nevypovedá o ochrane pred UV žiarením. Je to len stupeň zatmavenia skiel od 0 (číre sklá) po 4 (najtmavšie sklá) a je len prostriedkom komfortu, UV žiarenie nefiltruje. Čím tmavšie sklo, tým menej naše oči reagujú na svetlo zúžením zreničiek a žmurkaním. Pre deti sa odporúča kategória 3 resp. kategória 4. Najtmavšia kategória 4 je primárne určená do veľmi slnečných podmienok ako sú hory, či more. Pri bežnom používaní môže byť pri prechode do tieňa, alebo menej osvetleného priestoru príliš tmavá a nekomfortná, oku trvá dlhšie, kým sa tomu prispôsobí. Preto sa napr. neodporúča dospelákom na šoférovanie.

 

CE značka

Slnečné okuliare patria medzi tovar, ktorý pri uvedení na trh musí byť v zhode s požiadavkami EÚ na bezpečnosť a zdravie spotrebiteľa. Značka CE na produkte resp. jeho obale to potvrdzuje. Pozor pri nákupe slnečných okuliarov z e-shopov tretích krajín mimo EÚ, kde EÚ nemá dosah na regulovanie a kontrolovanie tohto označenia a značka CE býva často zneužívaná. Preto nákup slnečných okuliarov od predajcov mimo EÚ neodporúčame.

 

Materiál skiel

Dnes sa štandardne na výrobu slnečných okuliarov používajú 2 materiály – akrylát a polykarbonát. Polykarbonátové sklá majú veľmi vysokú odolnosť voči poškriabaniu a rozbitiu a v kvalite jednoznačne vyhrávajú nad akrylátovými sklami. Problém je, že mnohí výrobcovia toto zloženie na produktoch, či ich obaloch, alebo popisoch neuvádzajú. V prípade, ak sa neviete dopátrať k informácii o materiále, odporúčame zbystriť pozornosť, je možné, že pôjde práve o akrylát. Napovedať vám môže aj výška ceny okuliarov. Ak sú výrazne lacné, jedná sa o menej kvalitný materiál.

 

Tvar rámov

Ideálne je samozrejme okuliare dieťatku odskúšať. Ak ale nakupujete online, vyhľadajte si na internete reálne fotografie detičiek v okuliaroch, ktoré plánujete kúpiť. Či osobne, či len z fotografie, všímajte si ako okuliare dieťatku zakrývajú oči a očné okolie a či vôbec ochránia jeho očká pred slnečnými lúčmi. Akákoľvek kvalitná optika bude zbytočná a nepomôže, ak sú okuliare priúzke, alebo „sedia“ príliš nízko na nose a zhora takmer odkrývajú horné viečka. Toto môže byť problém hlavne u tých najmenších, keďže ešte nemajú výraznú nosovú kosť (je medzi očkami plochá).

Zároveň by nemal byť rám okuliarov resp. obruby skiel príliš masívne / široké, aby netvorili prekážku v zornom poli detí. Deťom to obmedzuje priestorové vnímanie, mohlo by ich to zvádzať k sledovaniu rámu a spôsobovať škúlenie.

Tvar rámu môžeme zhodnotiť aj z hľadiska bezpečnosti pri prípadnom úraze. Vyhnite sa rámom z tenkých kovových obrúb a okuliarom s masívnymi alebo nekvalitnými uvoľnenými kovovými pántami. Jednoducho čokoľvek, čo môže pri úraze spôsobiť zranenie, nechceme dávať deťom na tvár.

 

Veľkosť

Čím viac veľkostí okuliarov značka ponúka tým lepšie a tým vyššia pravdepodobnosť, že nájdete tie, ktoré vášmu drobcovi sadnú dokonale. Ak sú okuliare len „one size“, alebo v jednej veľkosti vekový rozptyl 3 a viac rokov (napr. veľkosť 1-5 rokov), je pravdepodobné, že na hraniciach veľkostí už nebudú plniť svoj účel. Vývoj a rast v skorom detskom veku je tak rýchly, že už rozdiel 2-3 rokov tvorí veľké rozdiely v šírke hlavičky a rozostupe očí.

Pri výbere veľkosti porovnávajte šírku hlavičky so šírkou okuliarov. Po založení okuliarov by mal byť uhol medzi bočnicami a prednou časťou okuliarov cca 90º, nemali by byť roztvorené výrazne viac ani menej. Skontrolujte zakrytie očného okolia ako píšeme vyššie. „Sedieť“ by mala aj dĺžka bočníc a to “tak akurát” za uško. Akonáhle sú bočnice o moc dlhšie budú okuliare z tváre padať a či už si dieťatko ľahne / sadne do kočíka alebo autosedačky alebo sa o niečo zadnou časťou hlavičky oprie, vytlačia sa okuliare dopredu a budú padať z nosa.

Ak nakupujete online, všímajte si rozmery okuliarov, ak nie sú uvedené, vyžiadajte si ich. KiETLA má k dispozícii veľkostnú tabuľku a dokonca aj šablónu, ktorú si môžete doma vytlačiť, vystrihnúť a okuliare takto “vyskúšať”.

 

Pohodlie 

Malé detičky sú na mnohé veci veľmi citlivé a nie každé znesie na očiach okuliare. Hlavne ak sú nepohodlné. Takže ideál sú:

  • Ľahučké – tým netlačia na nose a dieťa ich takmer nevníma. Ak po hodinke na slnku zložíte dieťaťu okuliare a má na nose po nich výrazný otlačok, sú priťažké alebo mu nesprávne sedia.
  • Flexibilné – vyrobené z materiálu, ktorý sa prispôsobí akejkoľvek detskej hlavičke.
  • Tenké resp. ploché bočnice – ktoré netlačia za uškami a ušká kvôli nim neodstávajú.

 

Doplnky

Každé kvalitné okuliare by sa mali predávať s obalom / vrecúškom / krabičkou na skladovanie a prenášanie, aby sa nepoškodili a nepoškrabali. Pri najmenších deťoch je výborným pomocníkom gumička na okuliare, ktorá pomôže udržať okuliarky na hlave aj tým najneposednejším. 

POZOR! Nikdy nepoužívajte poškriabané okuliare alebo okuliare bez filtra. Pokiaľ nie je filter kvalitný a bezchybný, nielen že nie je zaručená ochrana,  práve naopak – môžete oku viac poškodiť ako pomôcť. Za tmavými sklami zostáva totiž zrenička celkom otvorená a ani ona a ani viečka sa neprivrú, ako by inak urobili pri vystavení silnému svetlu. O to viac UV žiarenia, ktoré prejde poškodenými/ poškriabanými sklami, prechádza až na sietnicu oka a spôsobuje jej poškodenia.

 

Tak… ak sa budete riadiť pri výbere okuliarov týmto naším “návodom”, nemôžete sa rozhodnúť zle 🙂 Držíme palce a krásne slnečné dni vám prajeme.